Po co psu obroża i jak dobrać odpowiednią.

Obroża dla psa należy do jego niezbędnego wyposażenia. Do noszenia obroży należy przyzwyczajać psy od szczenięcia.

    Obroża spełnia wiele funkcji. Do obroży przypina się smycz, więc bez obroży trudno byłoby wyjść z psem na spacer. Za obrożę można przytrzymać psa, aby łatwiej kontrolować jego zachowanie. Obroża dla psa powinna mieć przypięty element zawierający imię psa, adres i telefon właściciela. Jest to bardzo potrzebne na wypadek, gdyby pies się zgubił.

Jak wybrać obrożę dla psa?

Każdy właściciel chciałby, aby jego pies prezentował się elegancko w obroży. Lecz nie estetyczne walory obroży dla psa powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności.

Obrożę dla psa wybieramy, biorąc pod uwagę przede wszystkim wielkość i siłę psa. Dla psów dużych i silnych obroża powinna być z mocnego materiału i posiadać wytrzymałe zapięcie. Silny pies w czasie spaceru może po prostu zerwać obrożę i uciec, co zagraża jego bezpieczeństwu. Niektóre psy nie potrafią prawidłowo chodzić na smyczy i mocno ciągną. W takim przypadku obroża dla psa powinna być miękka, wygodna i nie powodująca podrażnień.

Pieskom małym nie można zakładać obroży ciężkiej i szerokiej.

 Obroża dla psa powinna zapewniać zwierzęciu komfort noszenia. Nie powinna być za twarda, nie może też ograniczać ruchów psa. Obroża powinna być zapięta na szyi psa w ten sposób, aby można było swobodnie zmieścić dwa palce pomiędzy nią a szyją zwierzęcia. Wtedy nie jest ona zbyt ciasna ani zbyt luźna.

Obroża dla psa powinna mieć odpowiednio dobraną szerokość. Jeżeli jest bardzo wąska, pies będzie się krztusił po pociągnięciu za smycz. Są obroże zaprojektowane specjalnie dla psów o delikatnych szyjach, na przykład chartów, lub psów lubiących ciągnąć za smycz. Są one szersze z przodu szyi, a zwężają się do góry.

Doskonałym rozwiązaniem dla psów, które lubią szarpać smycz są szelki. Pies ciągnąc, nie naraża się na urazy szyi i krtani. Szelki przylegają do większej powierzchni ciała, zapewniają psu komfort. Trudniej też jest psu wyswobodzić się z szelek niż z obroży.

Z czego wykonane są obroże dla psa?

Bardzo popularne są obroże z taśmy parcianej lub taśmy polipropylenowej. Takie obroże dla psa są bardzo wytrzymałe. Dodatkową ich zaletą jest to, że znajdziemy je w prawie każdym kolorze. Występują również w bardzo różnych cenach, dostępne są wersje droższe i tańsze.

Obroże dla psa skórzane są bardzo wygodne dla naszych pupili, lecz drogie. Mamy też mniejszy wybór kolorów obroży skórzanych. Skórzana obroża dla psa w miarę użytkowania może robić się twarda. Trudniej też utrzymać ją w czystości, niż obrożę parcianą, którą można po prostu wyprać.

Niektóre, specjalne obroże zabezpieczają psy przed pasożytami – kleszczami i pchłami.

Ostatnio popularne są obroże dla psów z GPS. Sprawdzają się idealnie w przypadku zaginięcia psa, w prosty sposób pozwalają go namierzyć. Zakup takiej obroży dla psa to jednak spory wydatek.

   Obroża dla psa to podstawowe wyposażenie naszego pupila. Należy zadbać, aby zapewniała mu komfort oraz bezpieczeństwo. Zobacz jeszcze pasy bezpieczeństwa dla psa!

Może Ci się również spodoba